Home Athletes Schedule and Timing of Indian Athletes performing at Commonwealth Games 2018

Schedule and Timing of Indian Athletes performing at Commonwealth Games 2018

As the Commonwealth Games 2018 kickstarts from today at the beautiful and scenic Gold Coast in Australia, Indian sports fans eagerly await our athletes performing. This time a jumbo Indian contingent would be aiming to make it big with strong medal-winning performances as fans watch the opening ceremony in Gold Coast.

The 2018 Gold Coast games will also mark the 5th time that Australia has hosted the games. There are signboards all across the city welcoming 71 Commonwealth countries for the 21st CWG.

Indian contingent is unlikely to let anything come in the way of a strong showing at the Games, where have a decent record to boast of. At the previous edition in Glasgow the Indian medal tally stood at 64 with 15 gold, 30 silver and 19 bronze and the 225-strong contingent would be expected to either better it or ensure that the final count hovers close to the previous haul.

commonwealth games 2018 kreedon
Flag bearer P.V. Sindhu leads the Indian contingent into Carrara Stadium for the opening ceremony for the 2018 Commonwealth Games in Gold Coast, Australia. (Source)

Commonwealth Games 2018 Calendar:

Day 1 – April 5, 2018

Event

Athlete

Time

Mixed team badminton India vs Sri Lanka 4.31 am
Women’s hockey India vs Wales 5.02 am
Women’s basketball India vs Jamaica 2.03 am
Mixed team badminton India vs Pakistan 2.31 am
Men’s basketball India vs Cameroon 3.30 pm
Cycling

(4000m Team Pursuit)

Aleena Reji, Deborah Herold,

Manorama Devi,

Amritha Reghunath

10.12 am (Qualification),        

3.00 am (Final)

Cycling

(Team Sprint)

Ranjit Singh, Sahil Kumar,

Sanu Raj P, Manjeet Singh

 12.04 pm (Qualification),

4:28 pm (Final)

Cycling

Women Team Sprint

Deborah Herold, Aleena Reji 11.54 am (Qualification),

4:21 pm (Final)

Gymnastics (Individual All Around) Rakesh Patra, Yogeshwar Singh, Ashish Kumar 4.38 am (Qualification)
Swimming (Men’s 50m Butterfly) Sajan Prakash 6.57 am (1st Heat),

4.22 pm (1st Semi-final)

Swimming (Men’s 50m Butterfly) Virdhawal Khade 6.57 am (1st Heat),

4.22 pm (1st Semi-final)

Swimming (Men’s 100m Backstroke) Srihari Nataraj 7.24 am (1st Heat),

4.52 pm (1st Semi-final)

Weightlifting (Men’s 56 kg) Gururaja 5.12 am
Weightlifting (Women’s 48 kg) Saikhom Mirabai Chanu 9.42 am
Weightlifting (Men’s 62 kg) Muthupandi Raja 2.12 pm
Men’s Boxing

Preliminary Rounds

Indian Boxers – Men 7.30 am-11 am

and 2 pm-5.30 pm

Women’s Boxing

Preliminary Rounds

Indian Boxers – Women 7.30 am-11 am and 2 pm-5.30 pm
Table Tennis Team Group

and Knockout Stage

Indian Table Tennis Team 4.00 am-10.00 am

and 11.30 am-4.30 pm

Squash Singles Preliminary Indian Squash Team 8:00 am-12 am

and 1.30 pm-5.00 pm

Lawn bowls Indian lawn bowls team N/A

Day 2 – April 6, 2018

Event

Athlete

Time

Women’s Hockey India vs Malaysia 10.02 am
Cycling (Women Sprint) Deborah Herold  8.32 am (Qualification),

10.02 am (Repechage),

10.24 am (Quarter-finals),

2.52 pm (Semi-finals)

4.18 pm (Final)

Cycling (Women Sprint) Aleena Reji 8.32 am (Qualification),

10.02 am (Repechage),

10.24 am (Quarter-finals),

2.52 pm (Semi-finals)

4.18 pm (Final)

Cycling

(Women’s 3,000m Individual Pursuit)

Sonali Chang,

Manorama Devi

8.56 am (Qualification),

3.00 pm (Final)

Cycling

(Men’s 4,000m Individual Pursuit)

Manjeet Singh 10.47 am (Qualification)
Cycling (Keirin) –

Individual event

Sahil Kumar, Sanu Raj P,

Ranjit Singh

2.32 pm (Qualification),

3.15 pm (Repechage),

4.08 pm (Semi-final),

4.41 pm (Final)

Gymnastics

(Women Individual All Around)

Pranati Das, Pranati Nayak,

Aruna Reddy

4.39 am (Qualification)
Swimming

(Men’s 50m Butterfly) Individual Event

Sajan Prakash and

Virdhawal Khade

3.07 pm (Final)
Swimming (Men’s 100m Backstroke) Srihari Nataraj 5.06 pm (Final)
Weightlifting (Men’s 69kg) Deepak Lather 9.42 am
Weightlifting (Women’s 58kg) Saraswati Rout 2.12 pm
Mixed Team Badminton India vs Scotland 9.30 am-1.00 pm
Boxing Men

Preliminary rounds

Indian Boxers – Men 7.30 am-11 am and 2 pm-5.30 pm
Boxing Women

Preliminary Rounds

Indian Boxers – Women 7.30 am-11 am

and 2 pm-5.30 pm

Table Tennis

(Team Group and Knockout Stage)

Indian Table Tennis Team 4.00 am-10 am

and 11.30 am-4.30 pm

Squash (Singles Preliminary) Indian Squash Team 8.00 am-12 pm and 1.30 pm-5 pm

Day 3 – April 7, 2018

Event

Athletes

Time

Men’s basketball India vs England 1.03 pm
Women’s basketball India vs Malaysia 2.03 pm
Men’s Hockey India vs Pakistan 10.02 am
Cycling (Men’s 4000m Individual Pursuit) Manjeet Singh 3.54 pm (Final)
Cycling (Men’s Sprint)

– Individual Event

Sanu Raj P, Ranjit Singh

and Sahil Kumar

9.56 am (Qualification),

10.43 am (Quarter-final),

2.10 pm (Semi-final),

4.14 pm (Final)

Cycling (Women Point Race) Amritha Raghunath, Sonali Chang

and Manorama Devi

10.28 am (Qualification),

2.46 pm (Final)

Cycling (Women 500m Time Trial)

– Individual event

Deborah Herold and Aleena Reji 3.29 pm
Gymnastics (Individual All Around) Rakesh Patra,

Yogeshwar Singh

and Ashish Kumar

4.39 am (Final)
Gymnastics

(Women Individual All Around)

Pranati Das,

Pranati Nayak

and Aruna Reddy

12.11 pm (Final)
Men’s 200m Butterfly Sajan Prakash 3.07 pm (Final)
Swimming

(Men’s 50m Backstroke)

Srihari Nataraj 6.45 am (1st Heat),

3.49 pm (1st Semi-final)

Weightlifting (Men’s 77kg) Sathish Sivalingam 5.12 am
Weightlifting (Women’s 63kg) Vandana Gupta 9.42 am
Weightlifting (Men’s 85kg) Ragala Venkat Rahul 2.12 am
Boxing Men Preliminary rounds Indian Boxers – Men 7.30 am-11 am and 2 pm-5.30 pm
Boxing Women Preliminary Rounds Indian Boxers – Women 7.30 am-11 am and 2 pm-5.30 pm
Table Tennis (Team Group and Knockout Stage) Indian Table Tennis Team 4.00 am-10.00 am and 11.30 am-4.30 pm
Squash (Singles Preliminary) Indian Squash Players 8.00 am-12 pm and 1.30 pm-5.00 pm

Day 4 – April 8, 2018

Event

Athlete

Time

Women’s basketball India vs New Zealand 1.01 pm
Men’s Hockey India vs Wales 3.02 pm
Women’s Hockey India vs England 5.02 pm
Cycling (Women’s scratch race)

– Individual event

Amritha Raghunath, Sonali Chang

and Manorama Devi

1.02 pm (Qualification),

4.14 pm (Final)

Cycling (Women’s Keirin) Deborah Herold and Aleena Reji 1.22 pm (Qualification),

2:27 pm (Repechage),

4.34 pm (Final)

Cycling (Men’s 40km Points Race) Manjeet Singh 1.37 pm (Qualification),

4.51 pm (Final)

Cycling (1000m Time Trial) Ranjit Singh and Sahil Kumar 2.37 pm
Shooting (Women’s 10m Air Pistol)

– Individual event

Manu Bhaker, Heena Sidhu 4.31 am (Qualification),

7:30 am (Final)

Shooting (Women’s Skeet) Maheshwari Chauhan, Saniya Shaikh 4.31 am (Qualification),

11.30 am (Final)

Shooting (Men’s Skeet) Sheeraj Sheikh and Smit Singh 4.31 am (Qualification),

11.15 am (Final)

Shooting (Men’s 10m Air Rifle) Deepak Kumar and Ravi Kumar 6 am (Qualification),

9 am (Final)

Swimming (Men’s 100m Butterfly) Sajan Prakash 7.10 am (1st Heat),

4.23 pm (1st Semi-final)

Swimming (Men’s 50m Backstroke) Srihari Nataraj 5.01 pm (Final)
Weightlifting (Women’s 69 kg) Punam Yadav 5.12 am
Weightlifting (Men’s 94kg) Vikas Thakur 9.42 am

Day 5 – April 9, 2018

Event

Athlete

Time

Athletics (400m) Muhammad Anas 3.26 pm (Semi-final)
Athletics (Shot put) Tajinder Pal Singh Toor 3.55 pm
Athletics (High Jump) Tejaswin Shankar 5.50 am
Athletics (High Jump) Siddharth Yadav 5.50 am
Women 400m –

Individual event

Hima Das

and Poovamma Raja

6 am (Heat 1)
Women 10,000m L Suriya 4.05 pm
Shooting

(Men’s 10m Air Pistol)

– Individual event

Jitu Rai and Om Prakash 4:31 am (Qualification),

7.39 am (Final)

Shooting

(Women’s 10m Air Rifle)

– Individual event

Apurvi Chandela

and Mehuli Ghosh

6:30 am (Qualification),

9 am (Final)

Swimming

(Men’s 100m Butterfly)

Sajan Prakash 5.29 am
Men’s 50m Freestyle Virdhawal Khade 6.43 am (1st Heat),

4.07 pm (1st Semi-final)

Men’s 200m Backstroke Srihari Nataraj 6.01 am (1st Heat),

3.07 pm (Final)

Weightlifting Men’s 105 kg Pardeep Singh 5.12 am
Weightlifting

Women’s 90kg

Lalchhanhimi and

Purnima Pandey

9.42 am
Weightlifting

Men’s +105kg

Gurdeep Singh 2.12 am

Day 6 – April 10, 2018

Event

Athlete

Time

Athletics (400m) Muhammed Anas 5.18 pm
Poovamma Raju Poovamma Raju 4.46 pm (Semi-final)
Athletics (400m Hurdles) Dharun Ayyasamy 6.45 am (Heat 1)
Athletics (Women 200m) Hima Das 8:18 am (Heat 1)
Athletics (Long Jump) Sreeshankar M 7.00 am
Men’s Hockey India vs Malaysia 5.02 pm
Women’s Hockey India vs South Africa 3.02 pm
Shooting

(Women’s 25m Air Pistol)

Heena Sidhu 4.31 am (Qualification),

11 am (Final)

Shooting

(Women’s 25m Air Pistol)

Anuraj Singh 4.31 am (Qualification),

11 am (Final)

Shooting

(Men’s 50m Rifle Prone)

Gagan Narang and Chain Singh 4.31 am (Qualification),

8.30 am (Final)

Swimming

(Men’s 1,500m Freestyle)

Sajan Prakash 4.23 pm
Men’s 50m Freestyle Virdhawal Khade 3.15 PM (Final)

Day 7 – April 11, 2018

Event

Athlete

Time

Athletics (High jump) Tejaswin Shankar and Siddharth Yadav 3.35 pm (Final)
Athletics (Women 400m) Hima Das and Poovamma Raju 5.15 pm (Final)
Athletics (400m hurdles) Dharun Ayyasamy 5.41 pm
Athletics (Women 200m) Hima Das 5.08 pm (Final)
Athletics (Long jump) Sreeshankar M 4.02 pm
Athletics (Women long jump) Nayana James and Neena Pinto 2.30 pm
Men’s Hockey India vs England 3.02 pm
Gymnastics

(Rhythmic Women Individual All Around)

Meghana Reddy 6.33 am (Qualification)
Shooting (Men’s Double Trap) Mohammed Asab

and Ankur Mittal

4.31 am (Qualification),

11.15 am (Final)

Shooting (Women’s Double Trap) Shreyasi Singh and Varsha Varman 4:31 am (Qualification),

6 am (Final)

Shooting (Men’s 50m Pistol) Jitu Rai and Om Prakash 4.31 am (Qualification),

7.30 am (Final)

Day 8 – April 12, 2018

Events

Athlete

Time

Athletics (400m Hurdles) Dharun Ayyasamy 3.15 pm (Final)
Athletics (Women 200m) Hima Das 5.08 pm (Final)
Athletics (Women long jump) Nayana James and Neena Pinto 3:25 pm
Athletics (Triple Jump) Rakesh Babu A V and Arpinder Singh 6.00 am
Athletics (Women Discus throw) Seema Antil and : Navjeet Kaur Dhillon 4.10 pm
Athletics (Heptathlon) Purnima Hembram 5.35 am (100m hurdles),

6.30 am (High Jump),

2.50 pm (Shot Put),

4.27 pm (200m)

Gymnastics

(Rhythmic Women Individual All Around)

Meghana Reddy 6.33 am (Final)
Shooting

(Men’s 25m Rapid Fire Pistol)

Anish Bhanwala

and Neeraj Kumar

4.31 am (Qualification)
Shooting (Women’s 50m Rifle Prone) Anjum Moudgil

and Tejaswini Sawant

4.31 am (Qualification),

9.31 am (Final)

Wrestling (Men 57 Kg) Rahul Aware From 6 am
Wrestling (Men 74 Kg) Sushil Kumar From 6 am
Wrestling (Women 53 Kg) Babita Kumari From 6 am
Wrestling (Women 76 Kg) Kiran From 6 am

Day 9 – April 13, 2018

Event

Athlete

Time

Athletics (Javelin throw) Neeraj Chopra

and Vipin Kasana

5.30 am
Athletics (1500m) Jinson Johnson 7.05 pm
Athletics (Heptathlon) Purnima Hembram 6 am (Long jump),

7:55 am (Javelin throw),

3.35 pm (800m)

Shooting

(Men’s 25m Rapid Fire Pistol)

Anish Bhanwala and Neeraj Kumar 9 am (Final)
Shooting

(Women’s 50m Rifle 3 Positions)

Anjum Moudgil

and Tejaswini Sawant

4.31 am (Qualification),

9.31 am (Final)

Shooting (women’s trap) Shreyasi Singh

and Seema Tomar

4:31 am (Qualification),

11:25 am (Final)

Wrestling (Men 65 Kg) Bajrang Punia From 6 am
Wrestling (Men 97 Kg) Mausam Khatri From 6 am
Wrestling (Women 57 Kg) Pooja Dhanda From 6 am
Wrestling (Women 68 Kg) Divya Kakran From 6 am
Badminton singles

and doubles quarter-final

Qualified Players 6.30 am-10.30 am, 1 pm-5 pm
Men’s boxing semi-finals Qualified Players 7.30 am-11 am (49kg, 52kg, 60kg, 91kg)

and

2 pm-5.30 pm (56kg, 69kg, 75kg, +91kg)

Women’s boxing semi-finals Qualified Players 7.30 am-11 am (51kg, 60kg)

Day 10 – April 14, 2018

Event

Athlete

Time

Athletics (Triple Jump) Arpinder Singh and Rakesh Babu AV 10.45 am (Final)
Athletics (Javelin Throw) Neeraj Chopra and Vipin Kasana 10.05 am (Final)
Athletics 1,500m Jinson Johnson 11.40 am (Final)
Women 5,000m L Suriya 10.50 am
Shooting (Men’s Trap) Manavjit Singh Sandhu

and Kynan Chenai

4.31 am (Qualification),

11.30 am (Final)

Shooting

(Men’s 50m Rifle 3 Positions)

Chain Singh

and Sanjeev Rajput

4.31 am (Qualification),

08.15 am (Final)

Wrestling (Men 84 Kg) Somveer From 6 am
Wrestling (Men 125 Kg) Sumit From 6 am
Wrestling (Women 50 Kg) Vinesh Phogat From 6 am
Wrestling (Women 62 Kg) Sakshi Malik From 6 am
Men’s boxing final  TBD 7.30 am-11 am (49kg, 52kg, 60kg, 91kg)

and

2 pm-5.30 pm (56kg, 69kg, 75kg, +91kg)

Women’s boxing final  TBD 7.30 am-11 am (48kg, 51kg, 60kg) and

2 pm-5.30 pm (69 kg)

Day 10 – April 15, 2018

Event

Athlete

Time

Badminton singles

and doubles gold medal

Qualified Players 4:30 am – 9:30 am
Table tennis doubles

and singles medal matches

Qualified Players 4 am-10 am and

11.30 am-4.30 pm

Squash doubles semi-final

and final

Qualified Players 8 am-12 pm and

1.30 pm-5 pm

 

The competitions will get underway from April 5 after a strictly-under-wraps opening ceremony today evening. India can hope for their first medal on the first day of competitions itself when world champion weightlifter Mirabai Chanu presents her challenge in the 48kg category.

On the same day, shuttlers, boxers and table tennis players will also kick off their campaigns.

From all of us at KreedOn and the Indian Sports fans, we wish the athletes all the best. Go For Glory!!

mm
Vardan Pandhare
Vardhan is an author who loves creativity. He enjoys experimenting in various fields. After completing his graduation, he was sure about one thing! His love for sports. He is now living his dream of being creative with words in the field of sports. He has since then always brought the latest news and updates for all the sports fans.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

LATEST STORIES